Sözlüğü Giriş Sayfam Yap! | İngilizce Türkçe sözlük özelliği | Ana sayfaya dön

 

ingilizce türkçe kelime sözlük ingilizce türkçe ingilizce türkçe kelimeler ingilizce türkçe ingilizce türkçe sözlük ingilizce türkçe deyimler ingilizce türkçe deyişler ingilizce türkçe fiiller ingilizce türkçe sözlük ingilizce turkçe sozluk

Ingilizce Türkçe Sözlük Özellikleri

İngilizce Türkçe sözlük üzerinde 3 yöntemle kelime araması yapılabilmektedir: Aranan ingilizce kelimenin tek başına Türkçe karşılığını bulmak; aranan ingilizce kelimenin bileşimlerini çıkartmak; Türkçe kelime girerek arama yapabilmek.

Her bir arama işlevi, kullacılara önemli imkanlar sağlamaktadır.

I - İngilizce Türkçe Sözlük'te aranan İngilizce kelimenin tek başına Türkçe karşılığını bulmak: "Tek Ara"

Arama İngilizceden Türkçeye yapılır. Bu arama türü normal sözlük işlevindedir ve temel kullanıcıların çoğuna hitap etmektedir. Aranacak "ingilizce kelime" yazılarak "Tek ara" düğmesine basıldığında ilgili kelimenin Türkçe karşılığı ekrana düşer.

II - Aranan ingilizce kelimenin bileşimlerini çıkartmak: "Hepsini Çıkart"

Arama İngilizceden Türkçeye yapılır. Aranan ingilizce kelimenin kullanıldığı diğer tüm kelimeler de ekrana düşer.

Bu arama işlevinin çeşitli faydaları vardır:

III - Türkçeden arama yapma

Arama Türkçeden İngilizceye yapılır. Bu kısım normal bir Türkçe - İngilizce sözlük değildir. Yani, aradığınız her Türkçe kelimenin karşılığını bulamayabilirsiniz.

Bu arama türününün sağladığı imkanlar, normal Türkçe-İngilizce sözlüklere göre farklıdır: Örnek; "birinin başını döndürmek", "başını belaya sokmak", "üstünü başını düzeltmek" gibi deyişlerin karşılıklarını bulmak istiyorsunuz, ancak ilgili kelimeyi / kelimeleri bilmiyorsunuz. Bu durumda, arama kutusuna "başını" yazarak "Türkçeden ara" düğmesine bastığınızda sonuç alabilirsiniz.

Diğer bir örnek; "taşıma" yazarak arama yaptığınızda farklı durumları ifade eden ingilizce deyişleri bulabiliriz: Toplu taşıma, navlun v.b.

Diğer yandan, bu arama türünde, Türkçe karşılıkları / deyişleri aynı olan diğer kelimeleri bulma imkanı vardır. Örneğin; "tüymek" yazarak arama yaptığınızda birden fazla ingilizce deyiş olduğunu ve farklı durumları ifade edebileceğini görebilirsiniz.

IV - İşaretler

Türkçe açıklamaların yanındaki [f], [i] gibi bazı işaretler vardır. Bu işaretler, kelimeyle ilgili bilgi vermektedir:

[f] Fiil
[i] İsim
[s] Sıfat
[z] Zarf
[k.dili] Konuşma dili

Tırnaklı parantez {} ise kelimenin birlikte kullanılabileceği edatı (preposition) işaret etmektedir.